24 بهم

خرید اینترنتی فن تابلویی به قیمت ارزان

فن تابلویی در واقع یک مکعب مربع از جنس پلاستیک ،باکالیت و یا از ورق pvc میباشد که در تابلو های برق جهت خنک نگه داشتن قطعات مورد استاده در تابلو برق مورد استفاده قرار میگیرد.

فن تابلویی معمولا  مجهز به پنج پره و در اندازه های استاندار به خصوص تولید و در بازار خرید و فروش می شود.

کاربرد محصول

 

همانطور که گفته شد این قطعه کارامد در تبلو برق های صنعتی کاربرد دارد که حجم انبوهی از این محصولات خرید و فروش می شود.

در واقع قطعه ای لازم و ضروری در صنعت تابلو سازی می باشد.

 

مشخصات فن تابلویی

 

فن های تابلویی در سایزهای مختلف که معمولا سایزهای 12*12 و 20*20 پر مصرف تر نسبت به دیگر اندازه های موجود در بازار می باشد.

فن تابلویی و هواکش از متعلقات انواع تابلو های برق می باشد که بصورت عمده در بازار خرید و فروش می گردد. اما بهترین فن تابلویی کدام است؟

هر سیستم مجهز به وسایل برقی برای محافظ ماندن از صدمات گرمایی و همچنین آفت ها نیاز به به حفاظت دارد تا هوای گرم درون آن به حالت شناور در بیاید.
بهترین وسیله برای این امر استفاده از فن ها می باشد. در کل وسایل به حرکت آورنده هوا به دودسته هواکش یا همان فن ها و تخلیه کننده های هوا یا برونپاش ها تقسیم می شود.

برونپاش ها به دلیل بازدهی پایینی که دارند مناسب برای مصارف صنعتی نیستند مگر در موارد و مواد خاص مصرف شوند. اما فن تابلویی که به سه نوع محوری، گریز از مرکز و انواع خاص تقسیم بندی می شوند برای مصارف صنعتی بسیار مناسب تر می باشند.
در مورد اشاره کوچکی که به انواع فن تابلویی شد ذکر کردیم که فن های محوری برای گذر هوای بالا و مقاومت کم و فن های گریز از مرکز در گذر حجمی کم و مقاومت بالا به کار می روند.

فن تابلویی

فن تابلویی

انتخاب فن تابلویی مناسب

 

در هر یک از موارد زیر می توانیم مناسب ترین فن تابلویی را انتخاب کنیم

  • هوای با دمای بالا
  • حداکثر دمای محیط تابلو بر مقاومت مواد اثر دارد لذا به منظور انتخاب جنس صحیح هواکش، بلبرینگ ها و تیپ مناسب آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است.
  • قبل از انتخاب باید از شرایط جریان هوای عبوری مطلع بود.

 

مواد اسیدی و خورنده

 

در صورتی که جریان هوای عبوری از فن دارای مواد قابل انفجار و یا قابل اشتعال است بهتر از فن هایی که ساختار آنها ضد جرقه است استفاده کرد.
این  نوع هواکش ها بهتر است با دستور العمل های سازمان ملی آتش نشانی آمریکا مطابقت داشته باشند.

عوامل موثر در انتخاب فن تابلویی

 

در انتخاب هواکش تابلو برق مواردی تاثیر گذار می باشند که به آن اشاره می نماییم.
یکی از این موارد گذر حجمی می باشد که عبارت است از حجم هوای واقعی در ورودی هواکش بر حسب فوت مکعب بر دقیقه که بر اساس نیزهای سیستم تعیین می شود.
فشار مورد نیاز به معنی فشار استاتیک فن تابلویی بر حسب اینچ آب در شرایط استاندارد که بر اساس نیاز تابلو برق تعیین می شود.

در صورتی که شرایط غیر استاندارد باشد، باید از طریق ضریب تصحیح چگالی نسبت به تصحیح آن اقدام کرد. یکی از مهمترین گزینه های انخاب فن ولتاژ فن می باشد که شامل ولتاژ های بین ۱۲ ولت تا ۲۲۰ ولت می باشد. همچنین برای ولتاژ متناوب AC مستقیم نیز باید فن مناسب انتخاب نمود.

پرمصرف ترین فن های تابلویی شامل سایز های ۸*۸، ۹*۹، ۱۲*۱۲، ۱۳*۱۳، ۱۵*۱۵، ۱۵*۱۷، ۲۰*۲۰، و ۲۵*۲۵ می باشند.

جنس فریم و پره های فن تابلویی از دیگر موضوعات مهم در انتخاب فن مناسب می باشد. در کل جنس بدنه و پره های فن های تابلویی از پلاستیک یا باکالیت می باشد.

در مدل های با کیفیت بالا تر جنس فریم از فلز (معمولا آلومینیم) بوده و در  محصول پر کاربرد ضد انفجار جنس بدنه و پره های فن هر دو از فلز می باشد.

فن تابلویی

فن تابلویی

دلایل استفاده از فن تابلویی

 

زمانی که قطعات استفاده شده در داخل تابلو افزایش می یابد، این افزایش حجم و افزایش کار کرد باعثبالا رفتن دمای داخل تابلو  میشود که در این صورت استفاده از یک وسیله خنک کننده امری بسیار مهم میباشد.

یکی از بهترین گزینه ای که می توان استفاده نمود فن تابلویی می باشد.

استفاده از فن فضای داخلی تابلو برق راخنک تر نگه میدارد و شرایط محیطی مناسبی جهت انواع تابلو های قدرت و فرمان صنعتی را تامین می نماید.

این امر به افزایش طول عمر تجهیزات برقی داخل تابلو برق، جلوگیری از احتمال وقوع جرقه و در ادمه  آتش سوزی، افزایش  طول عمر باطری های پشتیبان در جعبه های باطری و یو پی اس کمک می نماید.

بسته به نوع فن امکان ورود گرد و غبار به داخل تابلو وجود دارد که این موضوع از معایب استفاده از تابلو می باشد. فن های تابلویی از ملزومات هستند که معمولا برای خنک کردن و افزایش عمر محصولات صنعتی حرارت زا به کار میروند.

جنس بدنه (فریم) و پره های این فن ها با توجه به نوع کاربرد و میزان هوادهی، از فلز یا پلاستیک می باشد. عمر مفید این محصولات برای فن های بوشی بیشتر از ۱۵۰۰۰ ساعت و برای مدل های بلبرینگی بیشتر از ۴۰۰۰۰ ساعت است.

فن تابلویی

فن تابلویی

نکته مهم در خرید فن تابلویی

 

میزان حرارتی که باید توسط فن تابلویی دفع گردد یکی از مهمترین نکات انتخاب و خرید فن تابلویی می باشد، این میزان به دو  امر دمای تولیدی توسط تجهیزات و دمای محیط وابستگی دارد.

برای  تحلیل کردن گرمای ناشی از تجهیزات داخل تابلو راه بهتراین است که از کاتالوگ ها و کتابچه های راهنما میزان دفع حرارت از هریک از تجهیزات محاسبه شودو با جمع کردن آنها میزان حرارت کل را بدست آورد.
ولی راه دیگرآن است که جریان ورودی و خروجی دستگاه (در اصل توان ورودی و خروجی) را اندازه بگیریم که تفاوت آنها تبدیل به حرارت می شود.

برای تحلیل کردن دمای ناشی از محیط و تاثیر آن نیاز به دانستن دمای محیط و دمای داخل تابلو و همچنین سطح خارجی تابلو برق و ضریب انتقال حرارت بدنه تابلو برق می باشد تا با استفاده از رابطه انتقال حرارت میزان حرارت انتقالی بدست آید.

عمر فن های تابلویی

 

از نظر عمر مفید و کارکرد می توان فن ها را به دو دسته فن بوشی با عمری نزدیک به پانزده هزار ساعت و فن های بلبرینگی با عمری نزدیک به چهل هزار ساعتی اشاره کرد.
در نتیجه فن های بلبرینگی در مقایسه با فن های بوشی دارای طول عمر بالایی هستند. ناگفته نماند فن بلبرینگی نسبت به فن بوشی قیمت بیشتری نیز دارد.

قیمت فن تابلویی

 

درباره فن تابلویی قیمت های متفاوتی در بازار وجود دارد. اما برای خرید عمده و ارزان قیمت انواع فن های تابلو باید با مراکز پخش قطعات صنعتی در تماس باشید.

دیدگاه بگذارید